Ultragyors kísérletek jobb funkcionális molekulákért, nanoáramkörökért és atomnyalábokért
Egy most lezárult 4 éves együttműködés keretében új nanooptikai áramköröket, részecskegyorsítási módszereket és optikai diagnosztikát fejlesztett az ELKH Wigner Fizikai Kutatóközpont és a szegedi ELI Lézerközpont mintegy 25 kutatója a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap támogatásával.
„A szegedi ELI Lézerközpont fényforrásai és kutatói berendezései olyan egyedülálló kísérletek elvégzését tették lehetővé az elmúlt 4 év folyamán, amelyek jelentős előrelépést jelentenek töltött részecskék gyorsítása vagy nanooptikai áramkörök fejlesztése kapcsán. A kísérleteket az ELKH Wigner Fizikai Kutatóközpont kutatói kezdeményezték és az ELI nemrég megépült berendezései segítségével hajtottuk végre azokat” – mondta el Dombi Péter, a projekt vezetője.
Számos fontos anyagi rendszer létezik, ahol kulcsfontosságúak az ún. ultragyors, a másodperc milliomodrészének millárdodrészéig tartó folyamatok. A projekt összes fejlesztése arra épít, hogy megismerjék a különböző anyagi rendszerekben mozgó elektronok folyamatait ezen a felfoghatatlanul gyors időskálán. Az ELKH Wigner Fizikai Kutatóközpont és az ELI Lézerközpont kutatói ezeket a folyamatokat vizsgálják és irányítják a lézerfény segítségével. A projektben a kutatók jelentős előrelépést tettek a lézerrel gyorsítható negatív ionok esetén is, hiszen megépítettek egy olyan kompakt lézeres részecskegyorsítót, amely egyedülálló módon képes negatív töltésű oxigén és szénionok gyorsítására egy mindössze egytized köbméteres vákuumkamrában. A lézerrel előállított részecskenyalábokat a továbbiakban egészségügyi és ipari alkalmazásokban is szeretnék majd alkalmazni. A fejlesztések az ELKH Wigner Fizikai Kutatóközpont által elnyert 281,8 millió Ft pályázati támogatással valósulhattak meg, amelyet a szegedi ELI Lézerközpontban megvalósítható felhasználói kísérletek elvégzésére biztosított a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap.
Dovicsin-Péntek Csilla (ELKH Wigner FK)
pentek.csilla@wigner.hu
30/4879869
„Az ELI létesítmény lézerei és a lézerekre épülő további fényforrásai olyan egyedülálló kísérletek elvégzését teszik lehetővé, amelyek során a természet legalapvetőbb folyamatai minden korábbinál rövidebb időskálákon vizsgálhatók.”- mondta el Dombi Péter, a projekt vezetője.
Számos fontos anyagi rendszerben, például fénnyel gerjesztett molekulákban vagy nanostruktúrákban zajlanak le ilyen ún. ultragyors, a másodperc milliomodrészének millárdodrészéig tartó folyamatok. A projekt ezeket a folyamatokat vizsgálja néhány, célzottan kiválasztott, az alkalmazások szempontjából fontos anyagi rendszerben, például: fényhasznosító molekulákban, módosított nukleotidokban, nanokristályos anyagokban és nanoméretű optikai áramkörökben. A projektben a kutatók a lézeres részecskegyorsítás lehetőségeit is vizsgálni fogják negatív ionok és semleges atomok esetén, továbbá az orvosdiagnosztikában alkalmazható nagy érzékenységű detektálási eljárásokat is fejlesztenek.
A kísérleteket a következő négy évben az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpontjának kutatói saját fejlesztésű berendezéseikkel fogják elvégezni az ELI lézerközpontban felhasználói kísérletek keretében. A projekten az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont 24 kutatója fog dolgozni 4 kísérleti kutatócsoportból.
Az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont 281,84 millió Ft pályázati támogatást nyert el a szegedi ELI lézerközpontban megvalósítható felhasználói kísérletek elvégzésére a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alaptól.