Hírek



2024 november 8 Oláh László meghívott vezérszónoki előadást tartott "Studying Volcanoes and Oceanic Lithosphere with Muography" címmel a Muographers2024 Workshopon, amelyet Santa Feben, Új Mexikóban tartottak. A HUN-REN Wigner FK Innovatív Detektorfejlesztő Lendület Kutatócsoport két tagja, Surányi Gergely és Varga Dezső is tartottak egy-egy elődást a földfelszín alatti müográfiáról és a müon pozicionálásról. Köszönjük Prof. Christopher Morrisnak, Konstantin Borozdinnak és a szervezők csapatának, hogy vendégül látták a tudományos közösséget Santa Feben!


20241114_1 20241114_2


2024 augusztus 10 Alexander Ordentlich (Bowdoin College, USA) a HUN-REN Wigner FK-ban kutatócsoportunkkal együttműködve végezte nyári gyakorlatát június 10-től augusztus 9-ig. Alex gáztöltésű részecskedetektorokat épített, tesztelt és az adatelemzés alapjait sajátította el gyakorlata során.


20240810


2024 július 22 A kutatócsoportunk két tagja, Stefán Boglárka Abigél és Rábóczki Bence felvételt nyertek az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Kar Földtudományi Doktori Iskolájába. Gratulálunk!



2024 június 20-21 Kutatócsoportunk egyik tagja hozzájárult a szardíniai Sos Enattos bányában végzett detektor telepítési munkálatokhoz. A mérések célja az ide tervezett Einstein Telescope (ET) feletti kőzet feltárása és a kozmikus részecskék által okozott háttér felmérése.


20240621
Az Institut de Physique des 2 Infinis (IP2I), Lyon szcintillátor detektora (bal) és a HUN-REN Wigner FK-ban fejlesztett gáztöltésű nyomkövető rendszere (jobb) a Sos Enattos bányában.


2024 június 17 Konstantin Borozdin (Decision Sciences International Corporation and Sandia Research Center), a szóródásos müon képalkotás egyik úttörője Cosmic-Ray Radiography: History and Applications címmel tartott előadást a HUN-REN Wigner FK Nagyenergiás Fizikai Osztályának Szemináriumán.



2024 május 25 Az Eötvös Loránd Fizikai Társulat Jánossy Lajos díját kapta Oláh László. A díj indoklása: "Oláh László jelentős mértékben hozzájárult a Japán déli részén levő Szakuradzsima-vulkán Müográfiai Observatóriumának (SMO) létrehozásához. A Tokiói Egyetem Földrengéskutató Intézetének munkatársaként (2017-2023) részt vett a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpontban fejlesztett műszerek telepítésében és beüzemelésében, valamint részecskefizikai módszereket dolgozott ki az adatok rekonstrukciójára és a mérések hátterének vizsgálatára. Kutatásai a vulkáni folyamatok feltárására és a veszélyérzékelésre összpontosítottak. Kimutatta egy vulkáni dugó kialakulását, megmérte a tefra anyagok lerakódását és erózióját, valamint a sárlavinák (laharok) által okozott tömegváltozásokat. Feltárta a vulkán felszínének talajdeformációja és a vulkánkitörések gyakorisága közötti összefüggést."



2024 április 6 A Magyar Geofizikusok Egyesületének Ifjúsági Bizottsága és a Magyarhoni Földtani Társulat Ifjúsági Bizottsága megszervezte az Ifjú Szakemberek Ankétját Egerben április 5-6-án. Stefán Boglárka Abigél és Rábóczki Bence bemutatátták müográfia területén végzett munkásságukat ezen a rendezvényen. Bence 2. helyezért ért el a Gyakorlati szekcióban az "Exploring the inner structure of the Esztramos Mountain using muographic measurements" című előadásával. Gratulálunk mindkét fiatal kutatónak és témavezetőiknek: Hamar Gergőnek, Balázs Lászlónak és Surányi Gergelynek!



2024 április 2 2024. március 27-29. között kutatócsoportunk két tagja egy müografikus megfigyelő rendszert telepített az Unzen-vulkánnál, Japánban. A japán Sabo Frontier Foundationnel együttműködésben végzett mérések célja a vulkán csúcsán található láva lerakódás szerkezetének vizsgálata. A tervezett, több irányból végzett mérés sorozat hozzájárulhat egy esetleges csuszamlás veszélyének értékeléséhez.


20240301 20240301 20240301
Felül: Az első pár nap során mért müonok számok a vízsintes és függőleges meredekség függvényében ábrázolva már mutatják a vulkán alakját. Középen: Egy fénykép az Unzen-vulkánról a berendezés irányából. Alul: A HUN-REN Wigner FK-ban épített müografikus megyfigyelő rendszer az Unzen-vulkánnál, Japánban.

2024 március 1 2024. február 22-29 között kutatócsoportunk két tagja egy müografikus megfigyelő rendszert telepített a Samail Ofiolitnál, Wadi Fizhnél, Ománban. A japán Kanazawa Egyetem és az ománi Energia és Ásványok Minisztérium (MEM) mukatársaival együttműködésben végzett mérések célja az ofiolitban jelenlévő kéreg és köpeny rétegek között található, ún. "Moho" átmeneti zóna tanulmányozása. A projekt tudományos hátterét a " Plans for Muography of Samail Ophiolite " c. konferencia cikkben publikáltuk a Journal of Advanced Instrumentation in Science folyóiratban.


20240301 20240301 20240301
Felül: Az első pár nap során mért müonok számok a vízsintes és függőleges meredekség függvényében ábrázolva már mutatják a hegy vonulatát. Középen: Egy fénykép az ofiolitról a berendezés irányából. Alul: A HUN-REN Wigner FK-ban épített müografikus megyfigyelő rendszer Wadi Fizhnél, Ománban.

2024 január 1 Elindult a Nagyenergiás Geofizika Kutatócsoport a HUN-REN Hazahívó és Külföldi Kutatókat Toborzó Program 2023 (KSZF-144/2023) és a HUN-REN Wigner FK támogatásával!


20240101