Bíró Gábor a Györgyi Géza-díj kitüntetettje 2024-ben.
A díjat az MTA Részecske- és Magfizikai Kutatóintézete alapította a fiatalon elhunyt kiváló elméleti fizikus emlékére. Minden évben egy arra érdemes fiatal kutató részesül az elismerésben, az oklevél átadására a Simonyi-Nap keretében került sor."
Bíró Gábor sokoldalú fizikus, aki maradandót alkotott mind az elméleti fizikában, mind a kísérleti adatértékelésben, valamint az adatkezelés numerikus módszereiben. Tudományos tevékenysége mellett az ALICE kísérlet komputációs igényeihez kapcsolódóan szervizmunkát végez, felelős pozíciót tölt be a kollaborációban, és aktív szerepet vállal az utánpótlás nevelésében.
Elméleti eredményei a statisztikus fizikához köthetők: nehézion-fizikai kísérletekben nyert hadronprodukciós spektrumok tulajdonságait vizsgálta, a nemextenzív (Tsallis-féle) termodinamikát kombinálva lökéshullámmodellekkel. A rendszerek termodinamikai jellemzőinek megállapítása mellett arra mutatott rá, hogy proton-proton ütközésekben a lökéshullám modelltől eltér a részecskehozam impulzustér eloszlása. A másik kutatási területe a nehézion-fizikában kiterjedten használatos HIJING Monte Carlo modell generátorának fejlesztése. Az eredetileg FORTRAN-ban írt kódot korszerűsítette, valamint részt vett a kódot megalapozó fizikai modell finomhangolásában. Ezek mellett a gépi tanulási módszerek alkalmazhatóságát is vizsgálta plazmafizikai alkalmazásokban, nevezetesen lézer által plazmában indukált wakefield segítségével történő részecskegyorsításban. E módszert sikeresen alkalmazta a plazmák Schlieren-leképezés analízisében, és gépi tanulási módszerekkel igyekezett gyorsított parametrizációt kapni a HIJING++ kimenetére.