A HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont kutatói is részt vettek azokban a CERN-kísérletekben, amelyek idén Breakthrough-díjat kapnak, jelentették be a múlt hétvégén Los Angelesben. A díj ünnepélyes átadása április 12-én lesz. A nagy tekintélyű nemzetközi elismerést fizikai kategóriában egyebek mellett a Higgs-bozon tulajdonságainak részletes megméréséért, valamint a CERN Nagy Hadronütköztetőjében végzett további kutatásokért kapta több mint 13 ezer kutató, köztük a HUN-REN Wigner FK és a HUN-REN ATOMKI tudósai.
A „Breakthrough Prize Foundation” (Áttörés-díj Alapítvány) április 5-én Los Angelesben jelentette be, hogy a „Breakthrough Prize in Fundamental Physics” nemzetközi tekintélyű elismerést idén a CERN Nagy Hadronütköztetőjének 4 nagy kísérlete, az ALICE, ATLAS, CMS és LHCb kapta. A díjat a Higgs-bozon tulajdonságainak részletes megméréséért, az elemi részecskék tömegének létrejöttéért felelős szimmetriasértő mechanizmus tisztázásáért, az újonnan felfedezett erősen kölcsönható részecskékért, a ritka folyamatok és az anyag-antianyag aszimmetria tanulmányozásáért, valamint a CERN Nagy Hadronütköztetőjében (LHC) a természet törvényeinek a legrövidebb távolságokon és a legszélsőségesebb körülmények között történő feltárásáért ítélték oda. A díjat ünnepélyes keretek között április 12-én adják át, amit a szervezet YouTube-csatornáján is követni lehet.
A Breakthrough Prize-t 2012-ben azzal a küldetéssel alapították, hogy a díj odaítélése évente alkalmat nyújtson az egyéni teljesítmények megünneplésére és a tudósok mint társadalmunk hőseinek az elismerésére, továbbá hogy inspirálja a tudósok következő generációját, valamint elismerje a tudomány célját és a tudományos együttműködések szerepét, amelyek politikamentes szerveződésként mindenki javát szolgálják.
„A CERN LHC együttműködések a rendkívül precíz és kényes kísérletek elvégzésével az alapvető fizikai ismeretek határait soha nem látott mértékig tolták ki. A most kezdődő kísérleti periódus után a Nagy Hadronütköztető korszerűsítésével („High Luminosity LHC”) az LHC teljesítménye tovább növekszik és 2030-tól kezdődően újabb felfedezésekre, áttörő tudományos eredményekre számíthatunk a genfi nagyenergiás világlaboratóriumtól” – kommentálta a hírt a CERN.
Az idei díjat és a vele járó 3 millió USD dollárt a CERN LHC 4 nagy együttműködésének 13 508 tagja kapta megosztva (ALICE 0,5 M$: 1,869 tag; ATLAS 1 M$: 5,345 tag; CMS 1M$: 4,550 tag; LHCb 0,5 M$: 1,744 tag).
A díjazottak között találjuk a HUN-REN Wigner FK Részecske- és Magfizikai Intézet azon munkatársait, akik 2024. július 15-ig, a RUN2 adatgyűjtő időszakkal bezárólag részt vettek a kísérletek elvégzésében és a tudományos cikkek megjelentetésében. A 4 nagy CERN LHC kísérletben részt vesznek még a HUN-REN ATOMKI, az ELTE, a Debreceni Egyetem és a MATE munkatársai is, őket is megtalálhatjuk a díjazottak között.
ALICE kísérlet - 23 fő [https://breakthroughprize.org/Laureates/1/L3992]: CMS Kísérlet – 17 fő [https://breakthroughprize.org/Laureates/1/L3994]: |
A CERN LHC kísérletek vezetőivel történt konzultáció után a Breakthrough Prize Foundation a díjjal járó összeg 100 százalékát a „CERN&Society” alapítványnak adományozta. A díjjal járó összeget az alapítvány arra fogja felhasználni, hogy a 4 nagy LHC együttműködés tagintézményeinek doktoranduszai számára ösztöndíjakat ajánljanak fel a CERN-ben töltött kutatási időre, amikor is a fiatalok tapasztalatot szerezhetnek a tudomány élvonalában végzett munkáról, és ezzel újszerű tudást és szakértelmet vihetnek haza országukba és régiójukba a CERN-i tartózkodás befejeztével.
Korábban is vettek már részt magyar kutatók Breakthrough-díjas projektekben. 2016 februárjában a „Special Breakthrough Prize in Fundamental Physics” díjat a gravitációs hullámokat felfedező LIGO/VIRGO együttműködések 1015 kutató tagja nyerte le, köztük a HUN-REN Wigner FK 3 tagja is: Barta Dániel, Debreczeni Gergely és közelmúltban elhunyt Vasúth Mátyás.
