Dátum

A HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont kutatói is részt vettek azokban a CERN-kísérletekben, amelyek idén Breakthrough-díjat kapnak, jelentették be a múlt hétvégén Los Angelesben. A díj ünnepélyes átadása április 12-én lesz. A nagy tekintélyű nemzetközi elismerést fizikai kategóriában egyebek mellett a Higgs-bozon tulajdonságainak részletes megméréséért, valamint a CERN Nagy Hadronütköztetőjében végzett további kutatásokért kapta több mint 13 ezer kutató, köztük a HUN-REN Wigner FK és a HUN-REN ATOMKI tudósai.


A „Breakthrough Prize Foundation” (Áttörés-díj Alapítvány) április 5-én Los Angelesben jelentette be, hogy a „Breakthrough Prize in Fundamental Physics” nemzetközi tekintélyű elismerést idén a CERN Nagy Hadronütköztetőjének 4 nagy kísérlete, az ALICE, ATLAS, CMS és LHCb kapta. A díjat a Higgs-bozon tulajdonságainak részletes megméréséért, az elemi részecskék tömegének létrejöttéért felelős szimmetriasértő mechanizmus tisztázásáért, az újonnan felfedezett erősen kölcsönható részecskékért, a ritka folyamatok és az anyag-antianyag aszimmetria tanulmányozásáért, valamint a CERN Nagy Hadronütköztetőjében (LHC) a természet törvényeinek a legrövidebb távolságokon és a legszélsőségesebb körülmények között történő feltárásáért ítélték oda. A díjat ünnepélyes keretek között április 12-én adják át, amit a szervezet YouTube-csatornáján is követni lehet.
A Breakthrough Prize-t 2012-ben azzal a küldetéssel alapították, hogy a díj odaítélése évente alkalmat nyújtson az egyéni teljesítmények megünneplésére és a tudósok mint társadalmunk hőseinek az elismerésére, továbbá hogy inspirálja a tudósok következő generációját, valamint elismerje a tudomány célját és a tudományos együttműködések szerepét, amelyek politikamentes szerveződésként mindenki javát szolgálják.
„A CERN LHC együttműködések a rendkívül precíz és kényes kísérletek elvégzésével az alapvető fizikai ismeretek határait soha nem látott mértékig tolták ki. A most kezdődő kísérleti periódus után a Nagy Hadronütköztető korszerűsítésével („High Luminosity LHC”) az LHC teljesítménye tovább növekszik és 2030-tól kezdődően újabb felfedezésekre, áttörő tudományos eredményekre számíthatunk a genfi nagyenergiás világlaboratóriumtól” – kommentálta a hírt a CERN.
Az idei díjat és a vele járó 3 millió USD dollárt a CERN LHC 4 nagy együttműködésének 13 508 tagja kapta megosztva (ALICE 0,5 M$: 1,869 tag; ATLAS 1 M$: 5,345 tag; CMS 1M$: 4,550 tag; LHCb 0,5 M$: 1,744 tag). 
A díjazottak között találjuk a HUN-REN Wigner FK Részecske- és Magfizikai Intézet azon munkatársait, akik 2024. július 15-ig, a RUN2 adatgyűjtő időszakkal bezárólag részt vettek a kísérletek elvégzésében és a tudományos cikkek megjelentetésében. A 4 nagy CERN LHC kísérletben részt vesznek még a HUN-REN ATOMKI, az ELTE, a Debreceni Egyetem és a MATE munkatársai is, őket is megtalálhatjuk a díjazottak között.  

ALICE kísérlet - 23 fő [https://breakthroughprize.org/Laureates/1/L3992]: 
Barnaföldi Gergely Gábor, Bencédi Gyula, Berényi Dániel, Bíró Gábor, Boldizsár László, Frajna Eszter, Gyulai László, Hamar Gergő, Kiss Gábor, Lévai Péter, Lowe Andrew John, Lökös Sándor, Mazzilli Marianna, Mishra Aditya Nath, Molnár Levente, Oláh László, Sona Pochybova, Varga Dezső, Varga Zoltán, Varga-Kőfaragó Mónika, Vargyas Márton, Vértesi Róbert, Volpe Giacomo

CMS Kísérlet – 17 fő [https://breakthroughprize.org/Laureates/1/L3994]: 
Balázs Tamás, Bartók Márton, Bencze György, Csörgő Tamás, Fehérkuti Anna, Hajdu Csaba, Hidas Pál, Horváth Dezső, Hunyadi Ádám, Márton Krisztina, Nemes Frigyes, Rádl Attila, Siklér Ferenc, Vámi Tamás Álmos, Veszprémi Viktor, Vesztergombi György, Zsigmond Anna Julia

 

A CERN LHC kísérletek vezetőivel történt konzultáció után a Breakthrough Prize Foundation a díjjal járó összeg 100 százalékát a „CERN&Society” alapítványnak adományozta. A díjjal járó összeget az alapítvány arra fogja felhasználni, hogy a 4 nagy LHC együttműködés tagintézményeinek doktoranduszai számára ösztöndíjakat ajánljanak fel a CERN-ben töltött kutatási időre, amikor is a fiatalok tapasztalatot szerezhetnek a tudomány élvonalában végzett munkáról, és ezzel újszerű tudást és szakértelmet vihetnek haza országukba és régiójukba a CERN-i tartózkodás befejeztével.
Korábban is vettek már részt magyar kutatók Breakthrough-díjas projektekben. 2016 februárjában a „Special Breakthrough Prize in Fundamental Physics” díjat a gravitációs hullámokat felfedező LIGO/VIRGO együttműködések 1015 kutató tagja nyerte le, köztük a HUN-REN Wigner FK  3 tagja is: Barta Dániel, Debreczeni Gergely és közelmúltban elhunyt Vasúth Mátyás.

OG image