A LIGO (Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory) újabb gravitácós hullámot észlelt. Ez a harmadik gravitációs hullám, amit az emberiség észlelt.
A kutatásban az MTA Wigner FK is részt vesz.
"Újabb megerősítést kaptunk olyan, csillagokból keletkezett fekete lyukak létezésére, amelyek húsz naptömegnél nagyobbak. Ilyen tömegű objektumok létezéséről nem tudtunk azelőtt, hogy a LIGO észlelte volna őket." – jelentette be David Shoemaker kutatás vezető az MIT-ről, a LIGO Scientific Collaboration (LSC) szóvivője.
Az eredmény nem csupán Einstein száz évvel ezelőtti gravitációs hullám elméletét erősíti meg, de a fekete lyukak egy új családjának létezését is.
Grafika: LSC/Sonoma State University/Aurore Simonnet
A LIGO által korábban észlelt két, szintén összeolvadásból származó fekete lyuk tömege közé esik, amelyek 62, illetve 21 Naptömegűek. Ezek a hullámok akkor keletkeztek, amikor két fekete lyuk összeolvadt, egy nagyobb fekete lyukat hozva létre.
Az újonnan felfedezett összeolvadás során keletkezett fekete lyuk körülbelül 49-szer akkora tömegű, mint a Napunk.
A megfigyeléseket két azonos detektor végzi az USA-ban: Hanfordban és Livingstonban.
A legutóbb érzékelt gravitációs hullám még távolabbról érkezett mint az előzőek: hárommilliárd fényévnyi távolságból indult útjára. Akkor kezdte el az utazását , amikor a Földünkön mégcsak ősóceán és őslégkör létezett, amely még oxigént sem tartalmazott.
Itt, a Wignerben a Gravitációfizikai Kutatócsoport tagjai elméleti számításokat, hullámforma számításokat végeznek, algoritmusokat fejlesztenek, ezzel járulnak hozzá a kutatásokhoz. Ezeket használják fel a kollaborációban használt adatelemző rutinokon keresztül az adatkiértékeléshez.
"Arra számítunk, hogy a Virgo, az európai interferometer műszer, ezen a nyáron kibővíti majd a detektorhálózatát, mely így a jelek forrásainak jobb lokalizálásához vezet minket" – nyilatkozta Jo van den Brand, a Virgo Kollaboráció szóvivője. "Az Advanced Virgo megépítését célzó fejlesztések ez év elején befejeződtek, és a május elején sikeresen lezajlott első tesztfutások alatt a detektor minden részrendszere megfelelően működött." - mondja Vasúth Mátyás, a Wigner Virgo csoport vezetője. "A detektor finomhangolásával és a zajforrások kiszűrésével az érzékenység növekszik, és a Virgo hamarosan csatlakozhat a LIGO detektorokhoz az univerzum eredetének és fejlődésének vizsgálatában" - egészítette ki.
David Reitze, a LIGO laboratórium ügyvezető igazgatója pedig további felfedezésekben reménykedik: "Azt reméljük, hogy hamarosan olyan, másfajta asztrofizikai eseményeket is meglátunk majd, mint amilyenek például a neutroncsillagok nagyenergiájú ütközései."
Az érzékelt gravitációs hullámok a detektor paramétereinek köszönhetően a hallható hang tartományába esnek, ezért meg is lehet hallgatni őket. A legutóbb észlelt gravitációs hullám frekvenciája például a 30 és 350 Hz közötti tartományban van.
Az előző két detektálás hangja:
https://www.youtube.com/watch?v=QRm7Amaob6U
Illetve további információ a gravitációs hullámokról angol nyelven:
https://journals.aps.org/prl/abstract/10.1103/PhysRevLett.118.221101
https://journals.aps.org/prl/supplemental/10.1103/PhysRevLett.118.22110…
http://www.soundsofspacetime.org/second-detection.html
http://www.dw.com/en/six-things-you-need-to-know-about-gravitational-waves/a-19042047
http://www.dw.com/en/einstein-was-right-gravitational-waves-reconfirmed/a-19330710