Az infrastruktúra leírása
Az elmúlt évtizedekben a legújabb számítógépek és számítási módszerek alkalmazása számos kutatási területen eredményezett áttörést és adott új lendületet a kutatóknak. Az új IT-megoldások bevezetésére hatalmas igény jelentkezik a részecske-, asztrorészecske és magfizikai kutatások, az elméleti tudományok, valamint a kísérleti adatok feldolgozása, kiértékelése területén. A Csillebércen található KFKI, majd annak utódintézményei hagyományosan élen jártak a legújabb IT-megoldások befogadásában és sikeres alkalmazásában. A KFKI RMKI-ban 2000-től nagy teljesítményű számítógép-klaszterek kerültek installálásra, majd 2009-től megkezdődött a GPU-kártyák, majd a multiplatformos processzorok alkalmazása kutatási feladatok megoldására. Jelenleg a kvantumszámítógépek működését emuláló FPGA-alapú rendszerek fejlesztése, alkalmazása folyik, megnyitva az utat a gépi tanulás és a valódi kvantumszámítógépek befogadásához, azok rutinszerű alkalmazásához. A 2009 óta működő GPU Laboratórium és a sokprocesszoros CPU-kat alkalmazó, adott fizikai feladatok megoldására dedikált klaszterek összeolvadásából létrejött a Wigner Tudományos Számítási Laboratórium. Ez helyileg a HUN-REN Wigner Adatközpont egyik géptermét foglalja el (1 MW IT-teljesítmény, 100 rack) és 10 Gb/s sebességgel kapcsolódik a külvilághoz. A laboratórium tudásközpontként is működik, amely különböző platformokon számítási kapacitást biztosít a kutatóknak és képzést nyújt klaszterek létrehozására, alkalmazására: 12 éve rendszeresen megrendezésre kerül a GPU Nap workshop, 5 éve folyik az „Academy-Industry Matching Event on IT-solutions” rendezvény.
Az angol nevén Wigner Scientific Computing Laboratory (WSCLAB) az alábbi egységekből áll:
- CERN ALICE/CMS Tier2 Cluster [4000 vCPU, 10 TB RAM, 3.6 PB diszk]
- CERN ALICE Analyses Facility [3700 vCPU, 7.5 TB RAM, 2.3 PB diszk]
- LIGO/VIRGO Tier2 Cluster [1000 vCPU, 3 TB RAM, 150 TB diszk]
- GPU Units [8×Ampere A100 SXM4 és 14×Tesla T4]
- Maxeler FPGA Unit: Quantum Computing Simulator
Bővebb információk a GPU Laboratóriumról: gpu.wigner.hu
Tevékenységek és szolgáltatások
A Wigner Tudományos Számítási Laboratórium (WSCLAB) dedikált Tier-2 klaszterei kiszolgálják a CERN és a VIRGO/ET együttműködések számítási igényeit, miközben tudástranszfert biztosítanak azok számára, akik hasonló, nagyteljesítményű hazai tudományos célú klasztereket kívánnak létrehozni. Az ALICE AF egységen kutatási programok optimalizálása folyik a sokmagos processzorokkal rendelkező, nagyméretű rendszerek hatékonyabb alkalmazásának biztosítására. A GPU egység speciális architektúrájú hardverein kipróbálhatók és futtathatók a különböző GPU-alapú eljárások, tesztelhetők a több-kártyára szétosztott programok.
Az FPGA egységen a DataFlow technológiára épülő kvantumkomputer emulátoron tanulmányozható a kvantumos gépi tanulás. A WSCLAB missziója egy széles spektrumú, nagyon modern egységekkel rendelkező kutatás-támogatási IT-rendszer biztosítása programozás- és alkalmazás-centrikus kutatóknak, IT-szakembereknek, valamint ipari partnereknek. A két évtizedes tapasztalattal rendelkező szakemberek megbízható hátteret biztosítanak a konzultációhoz és oktatáshoz. A WSCLAB tevékenysége felgyorsítja a kutatómunkát és egyedülálló lehetőséget biztosít a technológiában kevésbé jártas
kutatóknak a modern számítási eljárások megismerésére, a mesterséges intelligencia és a gépi tanulási módszerek kipróbálására. A jelenlegi fókuszterület: kvantumszámítási eljárások és programok kidolgozása, konkrét problémák megfogalmazása és megoldása. Szemináriumok és workshopok segítik a tudástranszfert.
Nemzeti partnerek
- HUN-REN
- Quantuminformatics National Laboratory
- NAPLIFE National Reseach Laboratory
- Eötvös Loránd University, Faculty of Informatics (ELTE IK)
- Eötvös Loránd University, Faculty of Science (ELTE TTK)
- ERICSSON Research
- LOMBIQ Ltd.
- CERNTECH Ltd.
- StatCog Informatikai Kft.
Nemzetközi együttműködések kutatási infrastruktúrákkal
- CERN WLCG
- CERN LHC Hi-Lumi (ESFRI)
- VIRGO/ET (ESFRI)
- ELI (ESFRI)
- EUPRAXIA (ESFRI)
Intézményi partnerek
- CERN (Switzerland)
- EGO (Italy)
- CCNU (China)
- LBNL (USA)
- IIT Indore (India)
- ERICSSON Research (Sweeden)
- KHRONOS (USA)
Kapcsolat
Barnaföldi Gergely Gábor, tudományos főmunkatárs
barnafoldi.gergely(kukac)wigner.hu