Dátum

Az Európai Űrügynökség több évtizedes sikeres munka után lezárja a Cluster programot
 
Az ESA Cluster program űrszondái már csak 2024. szeptember végéig szolgáltatnak plazma és mágneses tér adatokat a földkörüli térségből, miután a négy egyformán felszerelt szonda közül az egyik szeptember 8-án a Föld légkörébe irányítva megsemmisült. Az 1980-as években több tervezési fázisban kialakult program célja az volt, hogy egy négy űrszondából álló flotta segítségével feltérképezze Földünk űrbéli környezetét a földi magnetoszférán belül, illetve a földközeli bolygóközi térben. Az úttörő, több-szondás konfiguráció lehetővé tette, hogy a plazmafizikai paraméterek időbeli változásait három dimenzióban észlelje, négy térbeli pontban végzett egyidejű mérések segítségével. A program jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy jobban megértsük az űridőjárás jelenségeit – például a geomágneses viharokat –, amelyek befolyásolhatják a műholdakat, a kommunikációs rendszereket és az elektromos hálózatokat.

cluster

Űrszonda az űrben (forrás ESA)
 

1991-ben nyílt meg a lehetőség arra, hogy a KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézete (a HUN-REN Wigner FK elődje) bekapcsolódjon a Cluster projektbe egyrészt tudományos társkutatói szinten, másrészt a közös adatrendszer Magyar Adatközpontjának működtetésével, amely a szondák pálya és egyéb kiegészítő adatait dolgozza fel. A négy szonda 1996-ban az Ariane 501 rakéta felrobbanása miatt elpusztult, de a programban érdekelt több száz kutató lelkesedésének köszönhetően újra megépültek. Végül 2000-ben két Bajkonurból indított Soyuz-Fregat rakétával sikerült a tervezett, egymáshoz közeli poláris pályára juttatni a négy szondát.

A Cluster kvartett 4 x 11 plazmafizikai berendezése az eredetileg tervezett 2+2 év helyett a hosszabbítások idején is nagyrészt működőképes maradt és összesen kilenc hosszabbítással, 24 évig gyűjtött adatokat a magnetoszféra különböző tartományaiból a folyamatosan módosuló szondapályák mentén. A szondák közötti távolság 2,5 km és több 10 ezer km között változott a vizsgálandó jelenség léptékétől függően. 2014 óta egyre több adat érhető el nyilvánosan a Cluster Tudományos Archívumban (Cluster Science Archive: https://www.cosmos.esa.int/web/csa/), amelynek jelenleg több, mint 2500 regisztrált felhasználója van. 

cluster

Az űrszonda tesztelés alatt (elől) az űrszondák egymásra szerelve (hátul) (forrás: ESA)


A Cluster adatok felhasználásával eddig több, mint 3200 publikáció jelent meg; a HUN-REN Wigner FK Űrfizikai Csoportjának kutatói 11 elsőszerzős cikkel, számos további cikkben pedig társszerzőként szerepelnek a listán. A program az oktatásban és utánpótlás nevelésben is gyümölcsöző volt, csak csoportunkban három Cluster adatokat használó mester diplomamunka (MSc) és egy további doktori dolgozat (PhD) született.