Paul Fox brit nagykövet a közelmúltban ismét ellátogatott a kutatóközpontunkba, ahol a látogatás célja a magyar és brit kutatók közötti együttműködési lehetőségek feltérképezése volt. Míg első látogatása során a részecskefizikai kutatások és a CERN-hez kapcsolódó tevékenységek álltak a középpontban, ezúttal az űrfizikai és az optikai-kvantumtechnológiai kutatásokat ismerhette meg közelebbről.

Brit ambassador


A látogatás során Opitz Andrea a Naprendszer kutatásáról és az űrkutatás jelentőségéről tartott bemutatót, hangsúlyozva a HUN-REN Wigner FK hozzájárulását a nemzetközi űrmissziókhoz, valamint a legújabb észlelhető űrfizikai jelenségre, a hazánkban is  látható északi fény jelenségre is kitért. Barna Dániel laboratóriumában a nagykövet úr egy szupravezető részecskegyorsító mágnes készítését figyelhette meg, amely ígéretes fejlesztés lehet a rákos sejtek elleni küzdelemben, mivel a töltött részecskék (például protonok és szénionok) célzott irányítása hatékonyabb, mint a röntgenfotonoké, amellyel a hagyományos sugárkezelés történik.

Barna Dániel


A kutatóközpont lézerfizikai kutatásai is kiemelt figyelmet kaptak, hiszen hazánk első lézerfényét a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont elődjében, a KFKI-ban állították elő. Dombi Péter laborjában a nagykövet betekintést nyerhetett abba, hogyan lehet lézerfény segítségével rendkívül gyors folyamatokat vizsgálni.

Dombi Péter


A látogatás végén a skóciai származású Clark Thomas William kollégánk mutatta be a kvantumtechnológiai labort, amelyek terén szintén jelentős potenciál rejlik a magyar-brit együttműködésben.

Paul Fox

A nagykövet látogatása fontos lépés a brit-magyar tudományos kapcsolatok erősítésében, amely megteremtheti a közös kutatások sikeres folytatásának alapját.