Projektvezető: Gali Ádám

Projekt időszak: 2023.09.01-2026.08.31

SZERZŐDÉS SZÁMA:
2020-1.2.3-EUREKA-2022-00022

Projekt címe: Újgenerációs kvantummikroszkóp


Konzorciumvezető: HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont


Konzorcium által elnyert teljes támogatás összege: 184 878 750 Ft


Belföldi konzorciumtag: R & D Ultrafast Lasers Kutatási és Fejlesztési Kft.


Konzorcium külföldi tagjai: qutools GmbH (német), Universität Ulm (német)


Nemzetközi konzorcium vezetője: qutools GmbH (német)


Támogatás HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpontra jutó összege:
88 830 000 Ft

Rövid összefoglaló:
Kvantummikroszkópot fejlesztenek magyar fizikusok
Új generációs kvantummikroszkópot fejlesztenek ki a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont szakemberei egy nemrég indult projekt keretében. A cél egy olyan eszköz megvalósítása, amelyet a fizikusok, vegyészek, biológusok és mérnökök kvantumszenzorként tudnak használni a különböző anyagok vizsgálatára és minősítésére, korábban nem tapasztalt térbeli felbontással és érzékenységgel.
A Gali Ádám vezette kutatócsoport a gyémánt nitrogén-vakancia centrum különleges tulajdonságait használja fel arra, hogy mágneses, elektromos, illetve mechanikai tereket vagy hőmérsékletet tudjanak mérni nagy térbeli felbontással.
 A projekt során olyan különleges mérési módszereket terveznek megvalósítani a kvantummikroszkóppal, mint a fluoreszcencia élettartamon alapuló mágneses rezonancia kiolvasás, illetve kétfoton-abszorpción alapuló fluoreszcencia képalkotás, ami tudomásuk szerint egy egyedi eszközt kínálna a technológiai piacnak, hiszen ilyen komponensekkel kombinált kvantumszenzor még nem létezik. Szintén egyedülálló megoldásnak számít Európában az az egyedi nitrogén-vakancia centrumon alapuló méréstechnika, amit a kvantummikroszkópban terveznek alkalmazni. 
A csoport több mikroszkóp típus kifejlesztését tervezi, egy egyszerűbb, és egyben olcsóbb változattal a szakemberek képzését szeretnék segíteni, míg egy komolyabb típus az egyetemek, kutatóintézetek, valamint a cégek és gyárak laboratóriumaiban lesz használható, különböző anyagok vizsgálatára. Az eszközök nagy előnye, hogy szobahőmérsékleten fognak működni, nem igényelnek különleges körülményeket és kevés energiát fogyasztanak.