A Vacuum folyóiratban jelent meg az Investigation of metamagnetic transition in nanosized FeRh structures című tanulmány, melynek meghatározó szerzői Lengyel Attila és Merkel Dániel, további wigneres társszerzői pedig Sajti Szilárd és Hegedűs Gergő.

Az European Synchrotron Radiation Facility (ESRF) egyik legújabb fejlesztése lehetővé tette a vas-ródium (FeRh) vékonyréteg nagyfelbontású mágneses feltérképezését annak karakterisztikus, hőmérsékletváltozás miatt végbemenő, fázisátmenete során. Langmuir-Blodgett film technika és molekulanyaláb epitaxia kombinálásával különböző területű szigetekre tagolt FeRh vékonyrétegeket állítottak elő, majd nanofókuszált magrezonancia nyaláb segítségével megfigyelték, hogy meglepő mód a kisebb szigetek a hevítés során jobban megőrzik az antiferromágneses állapotot. Mivel a különböző méretű szigetek rácsparaméterei között nem figyelhető meg jelentős eltérés, a rácsfeszültség nem lehet a megfigyelt viselkedés oka. 
Ezzel szemben a nanostruktúrák eltérő oxidációja magyarázhatja a jelenséget, mivel az oxidburok gátolhatja a szigetekben a kristályrács tágulását, ami a FeRh esetében csatolva van a mágneses fázisátalakulással. Ugyanakkor az is lehetséges, hogy ha a szigetek kiterjedése egy kritikus mérethatár alá csökken, akkor már nem alakulnak ki bennük multidomén mágneses szerkezetek. Ezért a ferromágneses állapothoz köthető szórt mágneses tér kialakulásához szükséges energiaigény az, ami gátolhatja a fázisátalakulást.

Az eredmények segítséget nyújhatnak az FeRh-alapú multiferroikus anyagok működési mechanizmusainak mélyebb megértésében és egyúttal jól szemléltetik a magrezonancia szórásban rejlő anyagvizsgálati lehetőségeket.

FeRh nano

A. Lengyel, M. A. Gracheva, A. I. Chumakov, D. Bessas, Sz. Sajti, A. Deák, Z. Zolnai, G. Z. Radnóczi, Z. E. Horvath, G. Hegedűs, D. G. Merkel „Investigation of metamagnetic transition in nanosized FeRh structures” Vacuum, 114533 (2025) doi: 10.1016/j.vacuum.2025.114533"