Kollégánk, Papp Eszter kapta a Tudományos Újságírók Klubjának Juhari Zsuzsanna-blogdíját az ELTE TTK Science Podcastjének műsorvezetéséért.
A 2016-ban alapított Juhari Zsuzsanna-blogdíj névadója az Élet és Tudomány néhai szerkesztője, akinek nagy lelkesedéssel írt, elsősorban történelemtudományhoz kapcsolódó blogja ma is olvasható. A díjra tudományt népszerűsítő, magyar nyelvű blogok és videóblogok készítői nevezhetnek.
Papp Eszter kutatásait az Ultragyors Nanooptika "Lendület" kutatócsoportban végzi Dombi Péter vezetésével, emellett írja a PhD dolgozatát és műsorvezető az ELTE TTK Science Podcastjében.
Tudományos műsorvezetőként a tudomány iránti szenvedélyét és a rádiózás szeretetét ötvözi. Az immár öt évados Science Podcast sikere töretlen: a természettudományokat közérthetően bemutató műsor nemcsak népszerű, de hallgatói visszajelzések szerint inspiráló hatással is van, akár pályaválasztási döntésekre is. Az interjúban Eszter mesél arról, hogyan lett műsorvezető, miért tartja fontosnak a hiteles, magyar nyelvű tudományos tartalmakat, és hogyan szeretné közelebb hozni a tudományt a nagyközönséghez.
Az ELTE TTK Science Podcast 2021-ben indult, és célja az aktuális természettudományos felfedezések és események közérthető és hiteles kommunikálása, valamint a természettudományok népszerűsítése. Minden adásban különböző szakértők beszélnek a legfrissebb természettudományos eredményekről és hírekről. A legnézettebb részeknek több ezer megtekintésük van, köztük megtalálható olyan is, amit hét-nyolcezren is megnéztek. |
Hogyan lettél műsorvezető az ELTE TTK Science Podcastben?
Először Kis-Tóth Ágnes asztrofizikus kért fel műsorvezetőnek. Nagyon megtetszett az ötlet, mert ötvözhettem a régi hobbimat, a rádiózást, a fizikával. Természetesen elvállaltam. Az első adás után a fizikával kapcsolatos beszélgetéseket én vezethettem. Később Szabó Noémi, a főszerkesztő, rám bízta a természettudomány más területeivel foglalkozó epizódokat is.
Mit tekintesz a Podcasthez kapcsolódó eddigi legnagyobb sikerednek?
Volt olyan vendégem, akinek az interjúja után egy podcast hallgató jelentkezett a kutatócsoportjába. Emellett kaptam olyan visszajelzést is, hogy egy adás új kérdéseket vetett fel valakiben, és emiatt jobban utánanézett a neutrínóknak.
Hogyan segíthet a podcast a tudomány népszerűsítésében?
Manapság az interneten sok természettudományos tartalom található, azonban a tudományos cikkek nem a laikusok számára íródtak, és az eredmények kommunikálása túlnyomó részt angolul zajlik. Fontosnak tartom, hogy az érdeklődők hiteles forrásból származó információkra leljenek, és azt is, hogy mindez magyar nyelven is elérhető és érthető legyen számukra. A podcast ráadásul egy könnyen befogadható formátum, amit utazás vagy egyéb feladatok elvégzése közben is kellemes hallgatni, így illeszkedik a mai világ ritmusához.
Mit élvezel leginkább a műsorvezetésben?
Azt élvezem a legjobban, hogy azon túl, hogy megmutathatjuk a természettudományok izgalmas világát, én is mindig tanulhatok valami újat a kutatóktól. Szeretem benne azt a kihívást is, hogy úgy kell megszólaltatnom a vendégeinket, hogy az érthető legyen akár középiskolások számára is
Mik a céljaid a podcasttel?
A célom nem az, hogy mindenkit kutatói pályára tereljek, hanem hogy közelebb hozzam az embereket a természettudományokhoz. Szeretném, ha egyre többen rácsodálkoznának a minket körülvevő világ érdekességeire, és hogy mennyi minden felfedeznivalót rejt. A podcast vezetését remélem, hogy még sokáig fogom tudni folytatni, hiszen a tudománykommunikáció és tudománynépszerűsítés szívügyeim.
Papp Eszter középiskolai tanulmányait a székesfehérvári Lánczos Kornél Gimnáziumban végezte. Ebben az időszakban egy helyi rádióban, a Táska Rádióban volt műsorvezető, és ekkor alakult ki a fizika iránti érdeklődése is fizikatanárának, Dr. Ujvári Sándornak köszönhetően. Az ELTE Természettudományi Karán biofizika szakirányon szerzett alapdiplomát, majd ugyanott folytatta MSc és PhD tanulmányait, a fehérjékben lejátszódó elektrontranszportot vizsgálta elméleti módszerekkel. Disszertációja jelenleg készül. 2024 szeptembere óta az SZFI Ultragyors Nanooptika "Lendület" Kutatócsoportnak a tagja, ahol egy új módszer fejlesztésén dolgozik. Ez a módszer a szilárdtestekben létrejövő nemlineáris folyamatok tanulmányozására alkalmas a mintákon áthaladó femtoszekundumos lézerimpulzusok elektromos terének időfüggésének mérésével. Rendszeresen tart rövid demonstrációs bemutatókat, többnyire az Atomoktól a Csillagokig előadássorozat keretében. Résztvevője a Nők a Tudományban Egyesület programjainak, valamint előadásokat tartott a Kutatók Éjszakáján és a Pint of Science rendezvényeken. Nyáron az International Young Physicists’ Tournament (IYPT) közösségi média oldalait kezelte, valamint interjúkat készített a verseny résztvevőivel. |