A Parkinson-kór kutatástól a szociológiáig mindenkinek szüksége lehet a tudományos számításokra
A Tudományos Számítások Intézete Egyesület október 17-19 között Szegeden, a Szegedi Tudományegyetem Bolyai Intézetben tartotta második éves konferenciáját, a SciComp24-et. A tudományos számítások szakterületét képviselő, kiváló magyar kutatókat tömörítő szakmai egyesület egy éve dolgozik már azon, hogy az akár tudományterületeken átívelő, nagy adatmennyiséggel dolgozó hazai szakembereket összefogja, ezáltal segítve a tudományterület további fejlődését.
Az Egyesület egy évvel ezelőtt megtartott, alakuló konferenciáján a szervezet elnöksége kiemelte, hogy egy olyan együttműködés alapjait szeretnék lefektetni, amely tudományterületeken átívelve tudja támogatni a hazánkban még kevésbé elismert tudományos számítások szakmai közösségét. Míg az első konferencia főleg a célok bemutatásáról, és a szakmabeliek megszólításáról szólt, a második, amelynek házigazdája ezúttal a Szegedi Tudományegyetem volt, főleg a fiataloknak szeretett volna lehetőséget adni a bemutatkozásra.
Az idei program meghatározó jellegzetessége volt a multidiszciplinaritás, amit az előadások rendkívül sokszínű tematikája is megmutatott, hiszen a tudományos számítások módszertanára és gondolkodásmódjára ugyanúgy szüksége van az orvostudománynak például a Parkinson- és Alzheimer-kór kutatásában, mint a fizikusnak, aki a mesterséges intelligencia fejlesztésén, fizikai tudományokban való alkalmazásán dolgozik. De olyan előadás is helyet kapott a programban, amely azt mutatta be a hallgatóságnak, hogy hogyan is kapcsolható össze a szociológia az interneten és a való világban.
A fent említett néhány példa, valamint a többi előadás is jól demonstrálta, hogy a nagy bonyolultságú, tudományos igénnyel kialakított számítások hogyan segíthetik a szaktudományokat, miközben saját eszköztáruk is fejlődik.
A konferencia védnöke Szabó Gábor professzor, a Szegedi Tudományegyetem volt rektora, a szegedi lézerközpont, vagyis az ELI-ALPS Kutatóintézet vezetője, valamint Lévai Péter, a HUN-REN Wigner Fizika Kutatóközpont főigazgatója volt.
A szervezők kiemelték, hogy a SciComp 24 sikere is megmutatja, hogy az elmúlt egy év munkája nem volt hiábavaló, és bíznak abban, hogy tovább folytatva a megkezdett munkát, még több szakmabeli csatlakozik majd kezdeményezéseikhez, hogy még hatékonyabban tudják képviselni a szakterületet hazánkban, és a nemzetközi szakmai fórumokon.