Dátum

A Magyar Tudományos Akadémia 199. közgyűlésének keretében nyilvánosságra hozták az idei akadémiai kitüntetettek névsorát. Az MTA legrangosabb tudományos elismerését, az Akadémiai Aranyérmet idén Sólyom Jenő, a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont professzor emeritusa, Széchenyi-díjas fizikus, az MTA rendes tagja vehette át.

sólyom Jenő

 
Az Akadémiai Aranyérem a Magyar Tudományos Akadémia legmagasabb tudományos kitüntetése, amellyel a díjazott teljes tudományos életművét ismerik el. Minden évben legfeljebb egy fő kaphatja meg ezt a díjat, kizárólag az MTA tagjai közül, kiemelkedő tudományos, tudományszervezői és tudománypolitikai tevékenysége elismeréseként 
A kitüntetést az Akadémia elnöke adta át a májusi közgyűlés alkalmával. Sólyom Jenő évtizedeken átívelő, nemzetközi szinten is meghatározó tudományos munkásságával méltán érdemelte ki ezt a rangos elismerést.

A díjhoz ezúton is gratulálunk!

A kitüntetettek teljes listája az MTA honlapján érhető el.

Az MTA laudációja: 
A Magyar Tudományos Akadémia Elnöksége a szilárdtest-fizikán belül az alacsony dimenziós és erősen korrelált mágneses és elektronrendszerek – amelyek közül a legfontosabb az úgynevezett renormálási csoportmódszer és skálázás megalapozása szilárdtest-fizikai környezetben – elméleti vizsgálatában nemzetközi szinten elért meghatározó eredményeiért, a szilárdtest-fizika hazai oktatásának megalapozásához és felépítéséhez való kiemelkedő hozzájárulásáért, a terület egyik meghatározó műve, az angol és magyar nyelven egyaránt megjelent, A modern szilárdtest-fizika alapjai című háromkötetes összefoglaló könyvéért, számos tudományos publikácójáért, a hazai fizikában betöltött kiemelkedő közéleti szerepéért, valamint nemzetközi szinten is elismert tudományos és oktatói munkája elismeréseként adományozta az Akadémia legrangosabb kitüntetését az MTA rendes tagjának.

Sólyom Jenő 1940-ben született Kolozsváron. Az elméleti szilárdtest-fizika nemzetközileg kiemelkedő kutatója. Több mint száz, nemzetközi folyóiratban megjelent publikáció szerzője és társszerzője. Tudományos pályája során számos neves külföldi kutatóintézet vendégprofesszoraként dolgozott, így orosz, francia és az Amerikai Egyesült Államok-beli egyetemeken. Iskolateremtő kutatói és sok évtizedes oktatói tevékenysége mindmáig meghatározó a hazai és nemzetközi tudományos életben. Munkásságát Állami Díjjal, majd Széchenyi-díjjal ismerték el. Professor emeritus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja.


Kisfilm Sólyom Jenőről