Az MTA Lendület Holografikus Kvantumtérelmélet Csoport (RMI) legújabb elméleti fizika témájú cikke a rangos Physical Review Letters folyóiratban jelent meg, a szerkesztők ajánlásával.
A természet négy alapvető kölcsönhatása – az elektromágneses, gyenge, erős és gravitációs – mind mértékelméletekkel írható le. Az első három kvantumváltozatát a részecskefizika standard modellje fogja össze. Ennek azonban két jelentős hiányossága van: nem tartalmazza a gravitációs kölcsönhatás kvantumelméletét, és nem ad pontos képet az erős kölcsönhatás kisenergiás viselkedéséről, ami a részecskék spektrumának megértéséhez nélkülözhetetlen. Az erős kölcsönhatás alacsonyenergiás viselkedésének analitikus leírása máig megoldatlan feladat, és a mai elméleti részecskefizika egyik legnagyobb kihívása az erősen csatolt mértékelméletek nem-perturbatív leírásának kidolgozása. Ebben a témában kollégáink áttörő eredményeket értek el.
Bajnok Zoltán, Boldis Bercel és Saclay-beli munkatársuk, Gregory Korchemsky, úttörő módszert dolgoztak ki szuperszimmetrikus mértékelméletek bizonyos mennyiségeinek erős csatolású kifejtésére. Az általuk kidolgozott eljárással nemcsak az adott mennyiségek erős csatolású kifejtése adható meg analitikusan, hanem a nem-perturbatív korrekciók is rendszerezhetően számíthatók. Emellett feltárták az ezek között fennálló mélyebb összefüggéseket is. Eredményeiket a nagy presztízsű Physical Review Letters szerkesztői kiemelt publikációként jelölték.