Csoportvezető: Németh Zoltán
Csoport weboldala: https://wigner.hu/hu/urfizika
A csoport publikációi: link az MTMT adatbázisra
Kutatócsoportunk munkája elsősorban az űridőjárás és az űrplazmafizika területére összpontosít. Tevékenységünk szorosan összefonódik az Európai Űrügynökség (ESA) és a NASA misszióival. Legfontosabb feladatunk az űrszondák adatainak feldolgozása és a mérési eredmények elméleti értelmezése.
A kutatás mellett különös figyelmet fordítunk a tudás megőrzésére és átadására. Mivel az űrkutatás legújabb eredményeit fokozódó érdeklődés övezi, ezekről rendszeresen beszámolunk a médiában is. Oktatási tevékenységünk során fizikus, geofizikus és csillagász szakos hallgatók számára tartunk előadásokat, valamint laboratóriumi gyakorlatokat is, amelyek az űrkutatási adatok tudományos feldolgozására összpontosítanak. Ezen kívül diplomamunkásokat és doktoranduszokat is fogadunk, és segítjük tudományos munkájukat.
Jelenleg az alábbi projektekben veszünk részt: EU H2020 Europlanet-RI-2024, ESA Cluster Magyar Adatközpont, ESA Solar Orbiter és ESA JUICE.
Kutatócsoportunk tagjai aktívan részt vesznek a Cluster űrszondák (2000-), a Venus Express, a Cassini, a Rosetta, a Parker Solar Probe (2018-), a STEREO (2006-), a SOHO (1996-) és a Ulysses űrmissziók tudományos adatainak elemzésében. Ezen kívül tagjai vagyunk az ESA BepiColombo (2018-), a Solar Orbiter (2020-) és a JUICE (2023-) nemzetközi tudományos team-jeinek is.
Kutatási területeink:
Űridőjárás - a helioszféra mágneses tere és a napszél struktúrák
Űridőjárás - a bolygók plazmakörnyezetének kölcsönhatása a napszéllel
A Szaturnusz és a Titán plazmakörnyezete
Üstököskutatás
A Föld magnetoszférája
Részletek: https://wigner.hu/hu/urfizika
Oktatási tevékenység:
A Naprendszerbeli plazmák fizikája (PhD)
A Naprendszer fizikája (MSc)
Utazás a Naprendszerben (BSc)
MHD labor (MSc)
Projektjeink:
EU H2020 Europlanet-RI-2024
ESA Cluster Hungarian Data Center
ESA Solar Orbiter
ESA JUICE
A Wigner Évkönyvek űrfizikai fejezetei
Utolsó frissítés 2025. február 5.